Pieninių karvių veislės

Holšteinai

Tai viena labiausiai visame pasaulyje paplitusių pieninio tipo galvijų veislių. Dar XII a. Olandijos juodmargių veislės galvijų buvo įvežta į Ameriką ir Kanadą. Jie buvo veisiami tarpusavyje ir naudojami vietiniams galvijams gerinti. Taip XIX a. pabaigoje susiformavo nauja galvijų veislė, pavadinta Holšteino fryzais. 1871 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose buvo įkurta šios veislės galvijų asociacija.

Į Lietuvą pirmieji Holšteinų buliai buvo įvežti 1972-1979 m. Lietuvoje Holšteinų galvijai naudojami Lietuvos juodmargių galvijų produktyvumui gerinti. Šios veislės karvės vidutiniškai sveria 680-700 kg, buliai – 1000-1200 kg. Holšteinai būna juodmargi ir žalmargi. Juodmargiai pasaulyje labiau paplitę.

Holšteinų veislės karvės - atsparios, vidutinio dydžio karvės, kurios yra efektyviai naudoja pašarus ir duoda daug pieno bei sausųjų medžiagų.

Stipriosios veislės savybės:

- Sveikos. Puiki sveikata ir vaisa.

- Aukšta produkcija. Ilgalaikė pieno ir kietųjų medžiagų gamyba.

- Atsparios. Didelė genetinė įvairovė.

– Efektyvios. Vidutinio dydžio karvės, lengvai valdomos.

Vikingų holšteinai pagal 2023 metų duomenis vidutiniškai davė 11.355 kg pieno (4,07 proc. riebumo ir 3,47 proc. baltymingumo). Perskaičiavus šį produktyvumą pagal Lietuvos pieno supirkimo taisykles sudėtinis primilžis būtų 14.137 kg.

Amerikos holšteinai pagal 2023 metų duomenis vidutiniškai davė 12.330 kg pieno (4,04 proc. riebumo ir 3,17 proc. baltymingumo). Perskaičiavus šį produktyvumą  sudėtinis primilžis būtų 14.290 kg.

Vokietijos  holšteinai pagal 2023 metų duomenis vidutiniškai davė 10.123 kg pieno (3,94 proc. riebumo ir 3,39 proc. baltymingumo). Perskaičiavus šį produktyvumą sudėtinis primilžis būtų 12.148 kg.

Rinkitės holšteinų veislės bulių spermą el.parduotuvėje.

 

Žalieji

Danijos žalieji galvijai

Veislės formavimuisi prisidėjo apie 1800 m., Danijos salų galvijus kryžminant su anglerų, šiaurės Šlezvigo ir Balumo galvijais. Tarptautinio pripažinimo veislė sulaukė pirmojoje praėjusio amžiaus pusėje. Gyvuliai buvo eksportuojami į daugelį šalių, jie padarė didelę įtaką Baltijos šalių žaliesiems galvijams. Jų ir spalva dabar varijuoja nuo žalos iki tamsiai rudos ar net gelsvos.

Airšyrai

Tai pieninių galvijų veislė, susiformavusi apie 1800 m. pietvakarių Škotijos Air’o grafystėje. Šios veislės galvijai yra žalmargi. Veislės spalva įvairuoja nuo žalai rudos iki beveik visiškai baltos. Į Lietuvą airšyrai buvo įvežti 1984 m. Juos, kaip vieną geriausių pieninių galvijų veislę, plačiai naudojo ir naudoja kitų žalųjų ir žalmargių pieninių veislių gerinimui.

Airšyrai apibūdinami kaip ištvermingi, gerai prisitaikantys prie įvairių laikymo sistemų galvijai. Veislė garsėja aukštu pieningumu, vidutiniu pieno riebumu, mažu somatinių ląstelių kiekiu piene, sugebėjimu žolinius pašarus efektyviai konvertuoti į pieną. Vertingais požymiais laikomi lengvas airšyrų karvių veršiavimasis, bei karvių ilgaamžiškumas.

Švedijos žalmargiai

Veislė susiformavo 1927 m., sujungus dvi panašaus dydžio veisles – Švedijos žaluosius ir airšyrus, kurie seniau buvo importuoti iš Škotijos. Veislė ilgą laiką buvo viena iš pačių pieningiausių veislių pasaulyje. Ji taip pat vertinama dėl gerų reprodukcinių savybių, lengvo veršiavimosi ir ramaus temperamento. Į Lietuvą Švedijos žalmargiai importuojami nuo 1996 metų ir veisiami.

Nuo 2010 metų Danijos žalieji, Švedijos žalmargiai ir Suomijos airšyrai veisiami pagal vieną veisimo programą, veislė pavadinta Vikingų žalieji.

Stipriosios veislės savybės:

- Natūraliai sveikos. Puiki sveikata, vaisa ir lengvas veršiavimasis.

- Aukšta produkcija. Daug pieno ir sausųjų medžiagų.

- Nesukelia problemų. Atsparios, ilgaamžės karvės.

- Tinka mišrinimui. Padidina mišrūnų sveikatą, vaisingumą ir efektyvumą.

Vikingų žalieji pagal 2023 metų duomenis vidutiniškai davė 9.768 kg pieno (4,42 proc. riebumo ir 3,61 proc. baltymingumo). Perskaičiavus šį produktyvumą pagal Lietuvos pieno supirkimo taisykles sudėtinis primilžis būtų 13.128 kg.

Rinkitės žalųjų veislės bulių spermą el.parduotuvėje.

 

Montbeliarde

1960-ais metais populiarėti pradėjusią veislę galima rasti visoje Prancūzijoje, tačiau priklausomai nuo regiono, skiriasi jos laikymo būdas. Kalnuotoje rytinėje dalyje Montbeliarde karvės dažniausiai ganomos, jų pienas naudojamas sūrių gamybai. Vakarinėje šalies dalyje ši veislė visus metus laikoma tvartuose. Čia galvijai šeriami labai intensyviai, populiarios didelės bandos.

Montbeliarde veislės vienas iš didžiausių privalumų – puikus prisitaikymas prie bet kokių oro sąlygų ir laikymo būdų. Grynaveislės ir mišrūnės nėra jautrios šėrimo ir ūkio valdymo klaidoms. Montbeliarde turi puikias mėsines savybės. Nors tai yra pieninė veislė, ji puikiai penisi ir padeda užsidirbti krentant pieno kainoms, brokuojant gyvulius bei gimus buliukams.

Stipriosios veislės savybės:

- Pieno sudėtis ideali sūrio gamybai. Geras riebalų ir baltymų santykis.

- Karvės ilgaamžės. Gera vaisa.

- Tvirtas kūnas, kojos, nagos.

- Itin atsparios mastitui. Tik 5% šios veislės bandų Prancūzijoje turi aukštas somatines ląsteles. 

- Tinka grynajam veisimui ir mišrinimui.

Montbeliarde pagal 2023 metų duomenis vidutiniškai davė 8.819 kg pieno (3,95 proc. riebumo ir 3,51 proc. baltymingumo). Perskaičiavus šį produktyvumą sudėtinis primilžis būtų 10.883 kg.

Rinkitės Montbeliarde veislės bulių spermą el.parduotuvėje.

 

Džersiai

Džersiai išvesti Didžiojoje Britanijoje, Džersio saloje. Džersiai yra viena seniausių ir populiariausių veislių. Grynuoju veisimu džersiai veisiami jau šešis šimtus metų.

Veislė žinoma Anglijoje nuo 1771 metų, ji buvo vertinama pieno ir sviesto gamyboje. Džersiai pasižymi pieniniams galvijams tipingu eksterjeru. Karvės, sveriančios apie 400 kg, pieno produkuoja daugiau negu tokio pat svorio kitų veislių karvės. Karvių svoris – 260-550 kg, bulių – 540-820 kg, bet tinkamiausi yra vidutinio svorio gyvuliai.

Tai vidutinio dydžio karvės, kurių pienas turi didžiausią riebalų ir baltymų procentą. Nors karvės gana smulkios, jos lengvai veršiuojasi ir gali būti mišrinamos su stambesnių mėsinių veislių buliais. Džersiams būdinga šviesiai rusva spalva, nors spalva gali įvairuoti nuo beveik pilkšvos iki pilkai ar rudai juodos.

Stipriosios veislės savybės:

- Sveikos. Ilgaamžės.

- Gera vaisa.

- Aukšta produkcija.

- Didžiausias riebalų ir baltymų procentas

- Idealiai tinka mišrinimui

Vikingų džersiai pagal 2023 metų duomenis vidutiniškai davė 7.614 kg pieno (5,95 proc. riebumo ir 4,27 proc. baltymingumo). Perskaičiavus šį produktyvumą pagal Lietuvos pieno supirkimo taisykles sudėtinis primilžis būtų 13.652 kg.

Amerikos džersiai pagal 2023 metų duomenis vidutiniškai davė 8.567 kg pieno (4,96 proc. riebumo ir 3,70 proc. baltymingumo). Perskaičiavus šį produktyvumą sudėtinis primilžis būtų 12.551 kg.

Rinkitės džersių veislės bulių spermą el.parduotuvėje.

 

Rinkitės bulių spermą el.parduotuvėje www.gameta.lt arba paskambinkite tel. +8 615 37005 dėl asmeninio pasiūlymo. Galime atvežti jūsų poreikius atitinkančio bulio spermą tiesiai iš tiekėjo sandėlio.

 

Parengta pagal dr. V. Razmaitės straipsnius, Gyvulininkystės žinynas, LSMU Gyvulininkystės institutas, VikingGenetics.com, GGI-Spermex.com, Stgen.com, coopex.com

Rašyk
Skambink